Aktuality

Ekofestival v Nitře

Co mají společného prohlídky výkladních skříní slovenské ochrany přírody, mezinárodní konference, veletrh ekologicky šetrných firem v areálu obřího výstaviště a fórum o praktické ochranařině?

Ve dnech 14.-17. června 2018 proběhne ve slovenské Nitře nultý ročník „multioborové“ akce s názvem Ekofestival. Již teď je do celé akce zapojeno přes 100 nevládních organizací, ekologicky šetrných firem, záchranných stanic, institucí a dalších partnerů ze Slovenska, České republiky, Polska a Rakouska, včetně několika správ chráněných krajinných oblastí ČR a SR.

I když hlavní organizátoři prosí o shovívavost právě proto, že se jedná o nultý ročník, mají na druhou stranu ambice nemalé. Chtějí se pokusit rozpumpovat daleko intenzivnější spolupráci při ochraně přírody mezi hned několika středoevropskými státy, vše navíc ideálně provázat nejen s vědci, nevládními organizacemi, školami či státní ochranou přírody, ale mj. i s ekologicky šetrnými firmami.

Kromě mezinárodní konference, jejíž hlavním motivem je sdílení zkušeností a propojování nejnovějších vědeckých poznatků s praktickou ochranou přírody, je další z dílčích cílů zaměřen na pokus o nalezení společných vizí, přípravu cestovních map i rozdělení úkolů, kterak ochranu přírody ve střední Evropě co nejrychleji a nejefektivněji zlepšit. A ostatně nejen ve střední Evropě – některé příspěvky a vize tento region překračují a jsou zaměřené na problematiku aktivní ochrany tropů.

Termín mezinárodní konference je netradiční – ve vrcholu sezóny se podobné akce konají málokdy. V tomto případě je to však záměr. Nedílnou součástí konference je totiž celá řada autobusových exkurzí, na kterých místní botanici, zoologové a pracovníci správ CHKO budou přímo v terénu demonstrovat výsledky jejich ochranářských snah. Protože vidět a zažít na vlastní smysly nezřídka vydá za několik konferencí suché teorie.

Pokud se akce podaří (a zatím tomu vše nasvědčuje), tak již teď připravují hlavní organizátoři aktivity navazující, a to jak na Slovensku, tak i v ČR. Nezbývá tedy než popřát zdárný průběh celému počinu a vzhledem k rozsahu celé akce nezbývá, než abychom alespoň pár cenných dní vrcholu biologické sezóny obětovali a vyrazili na Slovensko. Protože prostě ten bohatý program za to stojí.  

Více na www.ekofestival.sk.

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.