Aktuality

Ministerstvo životního zemědělství?

Několikrát se v minulosti před volbami objevily návrhy na sloučení ministerstev životního prostředí a zemědělství. Ale po každých volbách rychle skončily. Přinejmenším jednou celý plán v jednáních o koalici vetovala TOP09; jindy nejspíše skončil proto, že bylo potřeba dostatek ministerských křesel k rozdělení.
Tentokrát by to mohlo být jinak. ANO v srpnu tuto myšlenku oživilo ve svém volebním programu. Což může být důležité, protože v jakékoli příští vládě bude Babišova strana očividně hrát velmi dominantní roli. Nejprve se sice zdálo, že jde o laciný slogan od stranických mágů politického marketingu na motiv S méně úředníky ušetříme. Ale během podzimu se postupně ukazovalo, že není. S návrhem totiž přišel současný ministr životního prostředí. A myslí jej naprosto vážně.
Richard Brabec argumentuje, že sloučení by pomohlo tam, kde se agendy překrývají, ale oba resorty neumí pracovat společně. Evidentně to myslí upřímně. Úvaha v principu dává smysl. Má však dvě důležité mezery. Za prvé nevyřeší institucionální nerovnováhu dvou resortů.  Ani sebelepší ministr nedosáhne do nižších pater úřadu, kde by agrární aparát měl obrovskou početní i mocenskou převahu nad ochranou přírody. Řečeno jazykem byznysu, spíše než o fúzi by šlo o nepřátelské převzetí. A za druhé šéf nového resortu bude především ministrem zemědělství. Český stát by napříště měl ministra životního prostředí na čtvrtúvazek. Přitom osobní čas a pozornost šéfa ministerstva bývají ve vládních jednáních hodně důležité.
Dvacítka vědců, podnikatelů a zástupců neziskových organizací napsala v září Andreji Babišovi dopis, který vysvětluje, proč sloučení ministerstev není dobrý nápad. Prozatím (v polovině listopadu) není žádná nová vláda na obzoru, takže celý plán spí. Nicméně neměl by se považovat za zažehnaný. Během pár týdnů se může opět vynořit v plné parádě. A pak by šlo patrně o největší institucionální hrozbu pro českou ochranu přírody za poslední čtvrtstoletí. Proto bude potřeba mu věnovat pozornost.

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.