Aktuality

On-line vzdělávání v ochraně přírody

Technologie e-learningu umožňují absolvování přednášek na nejrůznější témata od mnoha prestižních organizací v zásadě komukoliv kdekoliv. Výhodou je i možnost časově si přizpůsobit studium svým možnostem. V ochraně přírody jsou k dispozici zatím především kurzy zahraniční, většinou běžící v angličtině. Zde je přehled několika z nich.

Na platformě Coursera je nabízeno mnoho vysokoškolských kurzů nejrůznějších témat od prestižních světových univerzit. Jejich výhodou je, že bývají opatřeny titulky, občas i v češtině. Většina kurzů se pravidelně opakuje. Jednotlivé přednášky bývají uvolňovány jednou týdně. Základní absolvování kurzu je zdarma, za peníze si můžete nechat vystavit ověřený certifikát o absolvování kurzu. Přímo kurz ochranářské biologie zde zatím není, několik se jich ale věnuje problematice energetiky a životního prostředí, globální změně klimatu, případně umění argumentace a komunikace i managementu.

IUCN nabízí on-line kurzy zaměřené na strategickou a efektivní komunikaci v ochraně přírody.

The Nature Conservancy nabízí řadu kurzů úzce zaměřených na ochranu přírody, ať už se jedná o modul o bioindikátorech, o chráněných územích a jejich managementu (zaměřené celosvětově) nebo o GIS.

Velmi zajímavé, ale ne zrovna levné, kurzy je možné najít na ACS Distance Education. Jejich certifikáty jsou ale ve Velké Británii uznávány jako plnohodnotné vzdělání. Navíc jsou mnohem rozsáhlejší a praktičtější než výše uvedené, spíše přehledové, kurzy Nature Conservancy. Přednášky jsou zaměřené na praktické managementové poznatky, legislativu, rozhodovací procesy, management zdrojů, EIA, ale i třeba herpetologii a ornitologii.  

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.