Aktuality

Prosazování výstupů Fóra v praxi – pomohou pracovní skupiny?

Fórum ochrany přírody se od doby svého vzniku etablovalo jako platforma, která v české ochraně přírody prokázala užitečnost a její výstupy svou váhu. Fórum vzniklo v dobách neporovnatelně nepříznivějších, právě jako reakce na tehdejší situaci. I přesto se ukazuje, že pravidelná setkávání a diskuse nad vybranými tématy je aktivita více než potřebná v podstatě neustále. O tom také svědčí pravidelný počet účastníků našich akcí, kteří s námi své kapacity sdílí v podstatě dobrovolně.
Fórum již po šesti letech své existence dospívá a zamýšlí se nad tím, jak efektivní je při prosazování (chcete-li implementaci) doporučení, která na setkáních vznikají. I když bylo původně založeno „pouze“ pro diskusi, tříbení názorů a pokud možno také pro dohodu nad doporučeními, logicky vyvstává otázka, zda může poskytnout více. První vlaštovky již existují. Například po debatě k druhové ochraně představitelé Fóra prezentovali výstupy kompetentním náměstkům MŽP i s nabídkou spolupráce při řešení. Po setkání k rybníkům byla založena pracovní skupina, jejíž zásluhou vznikla většina textů do tematicky zaměřeného vydání tohoto časopisu (zde). A stejně tak pod záštitou Fóra funguje pracovní skupina k aplikaci kategorizace chráněných území dle IUCN a s tím souvisejícího pojetí bezzásahovosti. Ke kategorizaci chráněných území již byl také publikován článek s popisem výstupů (zde).
Domníváme se, že témat a prostoru ke vzniku takových skupin je více. Pokud máte pocit, že by takový krok pomohl dokončit diskusi k vybrané agendě a zároveň  pomoci vzniku konkrétních doporučení a jejich akceptaci kompetentními subjekty, dejte nám prosím vědět. Fórum je připraveno poskytnout kromě zaštítění i propojení s relevantními odborníky a prostory pro setkání a prezentace (včetně prostoru v časopisu). Nejdůležitější je však samozřejmě ten, kdo by takovou iniciativu zahájil a koordinoval. Ve všech předchozích případech se tak dělo či děje na dobrovolné bázi. Motivací je především idea zlepšení stavu. Věříme, že i ta sama je dostatečnou satisfakcí, a že iniciativa „zezdola“ znovu prokáže svou přirozenou účinnost.

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.