Aktuality

SETKÁNÍ FOP K DIVOČINĚ

V sobotu 21. listopadu 2015 se v prostorách PřF UK ve Viničné ulici v Praze odehrálo osmé setkání Fóra ochrany přírody. Diskutováno bylo jediné téma – divočina z pohledu ochrany přírody. A to jak z hlediska možného pojetí divočiny, biodiverzity a její ochrany, možných zásahů na území divočiny, ukotvení divočiny ve stávající legislativě i vztahu široké veřejnosti.

Obecným závěrem setkání je, že divočinu jakožto alternativní koncept ochrany přírody, který klade důraz především na přírodní procesy, potřebujeme. Ale co dál? Jediným lidským působením v ní by měly být turismus a výzkum. Možnost dalších zásahů, ať už iniciačních ve prospěch urychlení či nastartování přírodních procesů nebo vynucených jinými uživateli krajiny (např. rozsáhlé a rizikové požáry), už nemá jednoznačnou odpověď a vyžaduje mnohem širší a delší diskuzi.

Diskutovat o tématu divočiny dorazilo 81 účastníků. Foto Markéta Dušková

Pro ochranáře má divočina význam především kvůli ochraně procesů, ochraně části diverzity, ať už biologické nebo geologické, ale i dobrovolnému sebeomezení zásahů do přírody a zážitku ze svébytnosti přírody. Je však potřeba detailně dále promyslet, podle jakého klíče rozhodnout, kolik divočiny potřebujeme. Z hlediska společnosti byla diskuzními skupinami divočina definována jako stav a vývoj prostředí s absencí našeho řádu. Taková divočina pro nás má mnoho pozitivních významů, ovšem existují výrazné společenské bloky proti přijetí tohoto konceptu související především s nejistotou a nebezpečím.

Setkání jako obvykle přineslo několik odpovědí a mnoho dalších otázek a úkolů. Podrobnější informace z jednotlivých diskuzních kaváren již brzy najdete na adrese www.forumochranyprirody.cz/setkani-fora, sumarizující detailní článek vyjde v červnovém čísle.

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.