Aktuality

TED TALKS - ŠÍŘENÍ MYŠLENEK NEJEN O PŘÍRODĚ

Za třemi písmeny TED se skrývá iniciativa „Technology, Entertainment and Design“. Snaží se zachytit „myšlenky, které stojí za rozšíření“. Mechanismus je jednoduchý – v přednášce kratší než 20 minut (jen výjimečné osobnosti dostanou více času) mohou známé i neznámé osobnosti, vědci, učitelé, umělci, politici, filosofové či pod­nikatelé sdělit a obhájit svou myšlenku. Vystoupení je zaznamenáno na video a je volně k dispozici na www.ted.com. Postupem času se k němu vytvářejí titulky v mnoha jazycích.

První konference TED byla uspořádaná v roce 1984 v Monterey. Od té doby byla uspořádána ve více než 100 jazycích světa, a to jak pod původním tvůrčím týmem (TED Global), tak i jako nezávislé akce dodržující kodex iniciativy TED. Tyto akce byly uspořádány i v České repub­lice – např. v Praze, Hradci Králové, Brně a Kroměříži. Pravidla jsou celkem jedno­duchá – časový harmonogram, vědecká fakta musí být podložena peer-reviewed studiemi, příliš subjektivně zabarvené přednášky jsou vyřazeny z publikování na webu.

Na webu jsou už v současnosti milióny přednášek. Mimo ně jsou zde i krátká animovaná videa TEDEd, která vy­cházejí z některých přednášek a mají za úkol vzdělávat (dle hesla lekce, které stojí za sdílení). V současnosti se roz­bíhá i nový modul TED Book, ve kterém si můžete koupit knihy (ty jediné nej­sou zdarma), které rozvíjejí myšlenky některých přednášek. Kromě toho si zde můžete přečíst blogy různých osobností a v modulu TED Studies se vzdělat ve vy­braném tématu, a to pomocí přednášek i esejí (např. o evoluci a co člověka dělá člověkem.

Přednášky mohou být jakékoliv, např.

- vědecké – o hovniválech

- aktivistické – proč a jak chránit lesy

- dechberoucí – jak se fotí a natáčí příroda

- inspirující – jak začíná hnutí a změna

- hlavu otevírající – proč každé město potřebuje včely

- překvapující – co nás mohou mravenci naučit o internetu

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.