Aktuality

Workshop o managementech v chráněných lesích

Fórum ochrany přírody uspořádalo v srpnu 2016 pětidenní mezinárodní workshop o různých přístupech a způsobech aktivního managementu v chráněných lesích. Zúčastnilo se ho 44 účastníků z 10 evropských zemí. Abstrakty, jednotlivé přednášky a průvodce po jednotlivých navštívených územích jsou přístupné na webu workshopu.
V průběhu akce byl diskutován význam aktivních zásahů v lesích boreálního a nížinného typu, ryze praktické managementové opatření (dopady ohně, pařezení či ořezů stromů na hlavu na biodiverzitu), výsledky monitoringu různých skupin organismů, přístupy k hodnocení lesů a k lesnímu hospodaření i příklady z jednotlivých chráněných území v Rakousku, Maďarsku, Gruzii a na Slovensku. Trochu vybočujícími, ale velmi zajímavými příspěvky bylo představení tradice lesního včelaření, která se dnes udržuje především v Polsku a Rusku, a zamyšlení nad názvoslovím lesů v angličtině (potažmo češtině), ať už je to les starobylý, původní, panenský, přírodě blízký…
Součástí workshopu byly i exkurze, během nichž byly demonstrovány vrbovny (Jevišovka, Křivé jezero), pařezení v chráněném území (Děvín) i soukromém lese (Drösing v Rakousku), lesní pastva koní (Marchegg v Rakousku) a lesní hospodaření v oboře Soutok a aktivním vojenském újezdu a CHKO Zahorie (SK).
Účastníci workshopu obdivují páchníka hnědého. Foto Simona Poláková

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.