Editorial

Editorial 3/2020

Vážené čtenářky a čtenáři,

přírodovědné obory jsou obecně komplexní a často složitě uchopitelné. Mezi ty ještě složitější patří pedologie. Tou se tematicky zabývá číslo časopisu, které se vám právě (pomyslně) dostalo do rukou. Snažili jsme se, aby uvedené články poskytly nejen informace o nových trendech z hlediska stavu a vývoje půd, ale také základní informace. Ty kupodivu není snadné ani v dnešní době získat v obsažné a přitom stručné podobě. I když je význam půdy pro životní prostředí zásadní, přiměřená péče o ní je stále nedoceněnou popelkou. Jak píší J. Frouz a O. Vindušková v úvodním článku k tématu, je to asi proto, že špatný stav půd nevidíme hned. Projevuje se pozvolna, očím ne-specialistů často skrytě. O to je důležitější seznámit se s pravým stavem věcí z ucelených pramenů, kterým se pro vás snad toto vydání Fóra stane.

Vedle toho se dotýkáme i jiného aktuálního tématu, které se s nadcházející sezónou začíná (opět) diskutovat: přemnožení hraboše polního. To, co se zdá být nepodstatné dnes, může během několika málo týdnů znovu hýbat naším ochranářským i politickým světem. A my bychom na to měli být po loňských zkušenostech dobře připraveni.

V neposlední řadě zde naleznete text, kterým se na vás obracíme s žádostí o podporu při vydávání časopisu v dalších letech. Věříme, že mezi stabilní čtenářskou základnou nalezneme pozitivní odezvu.

S přáním příjemného čtení a uvolněných letních měsíců.

 

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.