Aktuality

Divocí koně se díky projektu Military LIFE for Nature zabydleli v Podyjí

Na Havranickém vřesovišti a Mašovické střelnici se od 10. května prohání jedenáct zvířat dovezených z Anglie, divocí koně zde pomáhají udržovat dvě unikátní lokality a chrání je okusem před zarůstáním. První stádo, jeden hřebec a čtyři klisny, bylo vypuštěno v lokalitě Havraníky, kde pastva pomůže s péčí o místní vzácná vřesoviště. Druhé stádo, jeden hřebec a pět klisen, našlo nový domov nedaleko obce Mašovice. V Podyjí budou koně udržovat celkovou plochu 70 hektarů. Havranické vřesoviště je druhově bohatá skalní step, na Mašovické střelnici se nacházejí pestrá luční společenstva. Obě lokality jsou domovem vzácných rostlin a živočichů, jako jsou koniklece, jalovce, orchideje, desítky druhů motýlů, ještěrky zelené a řada dalších, ti se neobejdou bez dlouhodobé péče o svá stanoviště a právě přirozená pastva je péčí přírodě nejbližší.

Divocí koně pomáhají s ochranou lokalit v Podyjí. Foto Pavel Marhoul

Návrat velkých kopytníků je součástí rozsáhlého projektu Military LIFE for Nature financovaného z evropského programu LIFE. Hlavním účelem projektu je podpora a zachování vzácných druhů rostlin a živočichů, které ke svému životu potřebují plochy s různorodou nelesní vegetací. Projekt zajišťuje péči o přírodu v pěti bývalých vojenských územích, chráněných v rámci evropské soustavy Natura 2000, v různých částech České republiky. Na vybraných lokalitách je využito kromě pastvy divokých koní i dalších netradičních způsobů péče, jako jsou například pojezdy těžké techniky a hospodářská pastva. Další lokalitou je Pánov u Hodonína, kde průběžně probíhá rozsáhlé odstraňování náletových dřevin a dále budou využívány tanky a další technika pro udržení vhodných podmínek pro vzácné rostliny a motýly, na Načeratickém kopci u Znojma a na Blšanském chlumu u Loun se rozšiřuje plocha pro pastvu koz a ovcí.

Projekt vede ochranářská organizace Beleco, která na něm spolupracuje s partnery Wetland, MŽP a Česká krajina. Ta má zavedení pastvy koní v Podyjí na starosti.

Koně absolvovali cestu dlouhou 1700 km v téměř kosmickém autobuse v podstatě bez potíží. Foto Markéta Dušková

Projekt Military LIFE for Nature LIFE15 NAT/CZ/001028 je finančně podpořen z programu LIFE a spolufinancován ze státního rozpočtu.

 

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.