Aktuality

Dva mobilní pomocníci do terénu

V dnešní době chytrých telefonů a mobilních aplikací se stále víc a víc přibližuje „ideální“ doba, kdy budeme moci mít v terénu k dispozici všechny, nejenom naše, pozorování a ještě se poradit on-line s odborníky o neznámých druzích.

Aplikace BioLog, kterou vytvořila AOPK ČR, umožňuje provádět první krok - záznamy pozorování. Je to terénní zápisník, ve kterém lze vést vlastní nálezovou databázi, a také se můžeme podívat na záznamy jiných lidí, pokud je zpřístupní.V konečném kroku je BioLog napojený na NDOP (Nálezová databáze ochrany přírody), a jedním z cílů tvůrců je využít tzv. občanské vědy k rozšíření této databáze. Není však povinností uživatelů svá pozorování sdílet a není potřeba mít mobilní připojení k internetu během používání aplikace přímo v terénu, můžeme data je sdílet až v dosahu nemobilního připojení k internetu.

Terénní pozorování může být s pomocí moderní techniky okamžitě propojené s databází. Foto Ondřej Mudrák

Aplikace nahrazuje tužku a papír v tom, že je možné poznamenat si, kde jste viděli daný druh v terénu, kolik tam bylo jedinců, případně jakékoliv další poznámky. Papírový zápisník vylepšuje o to, že je možné okamžitě zaznamenat výskyt na mapě (jak za použití GPS, vyznačením v off-line mapě či ručním zápisem) a doplnit je o fotografie pořízené telefonem či tabletem. Data je pak možné filtrovat podle druhů či lokality a exportovat z aplikace ve formátu .csv, který zpracuje například excel. Pozorování je možné sdílet jak s NDOP, tak s jinými uživateli. V případě, že chcete utajit lokalitu, je možné daný záznam či lokalizaci skrýt.

V případě botaniky lze zajít ještě dál. Pokud naleznete rostlinu, kterou neznáte, je možné ji nafotit (nejlépe několik obrázků) a pomocí aplikace FlowerChecker je poslat týmu mezinárodních odborníků, kteří se ji pokusí určit. Jejich úspěšnost je 90 %. Tímto způsobem je možné určovat rostliny z celého světa i zahradnické kultivary. Služba ale stojí 20 Kč za jedno určení, přičemž pokud se to expertům nepodaří, neplatíte nic. V současnosti je tento program využívaný především v USA, možná vás ale překvapí, že ho vytvořili studenti MENDELU a Masarykovy univerzity.

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.