Aktuality

Evropská konference o ekologické obnově

Autor: Jan Dušek

V srpnu 2014 se ve Finském Oulu konala 9. evropská konference o ekologické obnově. Organizátoři si dali pro tentokrát za cíl poskytnout účastníkům mezinárodní fórum pro diskusi o obnově ekosystémových služeb a ekologických, hospodářských a socio-kulturních hodnotách obnovy v krajině.

Dle pohledu zúčastněných byla diskuse o politice EU v oblasti biologické rozmanitosti vztahující se k obnově biodiverzity a ekosystémovým službám mnohem jasnější a věcnější než na předchozích akcích. Přestože ze strany politiků zaznívají deklarace o potřebě využívání vědeckých výsledků při stanovování politických cílů, v praxi se tak zatím příliš neděje. O to zásadnější se jeví být závazek shrnutý v cíli 2 Strategie EU pro biologickou rozmanitost do roku 2020, kde je stanoveno, že do roku 2020 se zachovají a posílí ekosystémy a jejich služby zavedením zelené infrastruktury a bude obnoveno nejméně 15% poškozených ekosystémů. Tomuto závazku EU byla na konferenci věnována oprávněná diskuse.

Předchozí konference o ekologické obnově se konala v září 2012 v Českých Budějovicích, a také proto byl zájem českých odborníků o letošní akci a její výstupy významný. S prezentacemi zde vystoupili Karel Prach (s příspěvkem na téma „Nezanedbávejte okolí při obnově narušených míst“), Klára Řehounková(„Disturbance jako nástroj pro biodiverzitu - mezioborový přístup k obnově a přínos pro ochranu těžebních prostor“), Ondřej Mudrák („Co nám řekne počáteční druhové složení o budoucím vývoji ve spontánní sukcesi?“) a Kamila Lencová (“Jak se uplatňují nepůvodní druhy během sukcese v člověkem ovlivněných stanovištích?”).

Více informací včetně možnosti stažení plenárních prezentací najdete na webu konference.

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.