Aktuality

Fitness Check rámcové směrnice o vodách

Autor: Jan Dušek

Pamatujete si, jak před třemi lety zahýbalo i českou ochranou přírody rozhodnutí Evropské komise prověřit v rámci kontroly účelnosti a účinnosti právních předpisů EU také směrnici o stanovištích a směrnici o ptácích? Tehdy se strhla veřejná debata, v jejímž rámci varovaly evropské nevládní organizace před zneužitím výsledků kontroly účelnosti (nazývané „Fitness Check") k oslabení právních nástrojů ochrany přírody a Češi a Češky se aktivně přidali. Kampaň Nature Alert (v češtině Klenoty přírody v ohrožení) umožnila mobilizaci zaujaté veřejnosti a více než půl milionu občanů v EU požadovalo zachování směrnic a jejich důslednější naplňování.

Nyní je zahájen obdobný proces u neméně důležitého předpisu – rámcové směrnice o vodách (WFD – Water Framework Directive). A ví o jeho průběhu někdo z vás? Není divu, že pravděpodobně neví. Tato směrnice se potýká s velmi složitou implementací a Česká republika rozhodně nepatří mezi premianty, kteří by v tomto ohledu mohli být dáváni za vzor. Překvapivě ani neziskový sektor nedává komplexnímu pojetí směrnice přednost před prosazováním dílčích nástrojů týkajících se hospodaření s vodou (jako jsou osvěta, výzkum nebo naplňování dotačních programů).

V druhé polovině roku 2018 má opět v rámci Fitness Checku proběhnout veřejná konzultace. Snad se do té doby i v České republice rozvine diskuse k tématu plánování v oblastech povodí a souvisejícího dosahování dobrého stavu vodních útvarů. Jinak se může snadno stát, že vodní ekosystémy, i přes probíhající klimatickou změnu, odložíme k ledu.

Základní informace se dočtete zde.

 

Rámcová směrnice o vodách pomáhá také implementaci opatření na zmírnění dopadů sucha. Zdroj Stribrohorak, WikiCommons

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.