Aktuality

Nálezová data druhů zveřejněna

Nálezová databáze ochrany přírody, kterou provozuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, je cenným zdrojem informací především pro úřady a odborníky. Obsahuje více než dvacet jedna milionů lokalizovaných a datovaných údajů o přibližně 24 tisících druzích. Tři čtvrtiny údajů tvoří záznamy o výskytu rostlin, údaje o živočiších čtvrtinu, houby a lišejníky v součtu nepřesahují jedno procento. Většina záznamů pochází od expertů na jednotlivé skupiny organismů, rostoucí význam má i zapojení laických zájemců.

Databáze byla od svého vzniku přístupná pouze smluvně, expertům a úřadům, ovšem zájem veřejnosti, stejně jako princip otevřených dat, vedl k revizi takového omezení a AOPK ČR se rozhodla data, která nejsou citlivá, zveřejnit. Jako první byly zveřejněny síťové mapy rozšíření na stránkách karet druhů [http://portal.nature.cz/kartydruhu/], jež shrnují rozšíření druhu v ČR, ale umožňují i srovnání s publikovanými atlasy. Druhým krokem zveřejnění bylo uvolnění veřejné podmnožiny dat uživatelům aplikace BioLog [http://biolog.nature.cz/], kteří nástrojem Mé okolí mohou prohlížet záznamy z databáze již od letošního června.

S přelomem října a listopadu byl spuštěn i nový veřejný Filtr nálezových dat, kde je k dispozici registrovaným uživatelům pod licencí Creative Commons (uveďte autora, zachovejte licenci) celý zveřejněný obsah databáze. Na adrese [http://portal.nature.cz/nd/] je možné se pustit do jejího prozkoumávání. Po jednoduché on-line registraci stačí zadat jméno druhu, vědecké nebo české, popř. využít dalších možností filtru. Vyhledat si je tak možné například všechny záznamy v okolí domovské obce, pokud jste to ještě nevyzkoušeli v aplikaci BioLog.

Veřejnosti zůstává doposud ukryta množina jinde nepublikovaných pozorování ohrožených a chráněných druhů (přibližně tři čtvrtě milion údajů). I zde však v blízké budoucnosti dojde k revizi, u některých skupin nejde o citlivé údaje.

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.