Aktuality

Stromy a hmyz

Fórum ochrany přírody uspořádalo dne 28. listopadu 2016 v Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy seminář na téma stromy a hmyz. Zúčastnilo se ho 102 lidí, především z řad městských a krajských úřadů a AOPK ČR.
V první sekci byla věnována pozornost ochraně druhů a biotopů, o kterých přednášel Lukáš Čížek z Entomologického ústavu AV ČR a Jiří Řehounek z Cally. Zaměřili se především na význam stromů v intravilánech, jak poznat biologicky cenný strom a výskyt krasce lipového ve městech.
Druhá část byla zaměřena na management starých stromů a mrtvého dřeva. Nejprve Lukáš Čížek hovořil o zásadách managementu stromů v intravilánech. Jiří Rom z Magistrátu hlavního města Prahy vysvětlil historii pollardingu neboli seřezávání stromů na hlavu a jeho využívání v Praze. Legislativu týkající se zásahů do stromů představil Zdeněk Papoušek z České inspekce životního prostředí.
Odpolední část byla věnována praktickým zkušenostem z malých měst (Stanislav Svoboda z Městského úřadu Lysá nad Labem), z Prahy (Jiří Rom) a z volné krajiny (Jiří Řehounek ve spolupráci s Jakubem Horákem z České zemědělské univerzity). Rovněž se krátce diskutovala problematika broukovišť (příspěvek Jiřího Řehounka).
Videoáznamy přednášek naleznete zde.

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.