Editorial

Editorial 3/2022

Vážené čtenářky a čtenáři,

téma velkoplošné ochrany přírody se ukazuje jako zásadní téma roku 2022. Články z předchozích dvou čísel autorů Petra Hladíka a Michaela Hoška věnované připravovaným národním parkům tak logicky doplnilo v dubnu již 16. setkání Fóra ochrany přírody na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, o kterém se dočtete v článku Jana Duška.

Zřejmě kůrovcová kalamita odstartovaná v letech s obdobími sucha, která na značné části území odhalila nedobrý stav lesních ekosystémů hospodářských lesů, byla i jakýmsi podnětem k zájmu politických stran o ochranu přírody. To vyústilo v zařazení témat do volebních programů všech hlavních politických stran a hnutí. Protože volební programy je potřeba vybavit jasnými hesly, tak bylo téma ochrany přírody formulováno jako příslib zvýšení ochrany přírody a konkrétně pak jako příslib vyhlášení dalších národních parků a chráněných krajinných oblastí. Jako nit se v tomto čísle časopisu všemi články, věnovanými národním parkům a chráněným krajinným oblastem proplétá myšlenka důležitosti společenské a politické podpory a konsenzu pro vznik velkoplošného chráněného území. To, že na tomto poli, není současná ochrana přírody úplně úspěšná, je naznačeno v článcích Tomáše Rothröckla i Petra Rotha. V článcích Pavla Pešouta a Miroslava Dorta, Vladimíra Dolejského a Pavla Dorňáka se čtenář může seznámit s aktuálním pohledem na perspektivu současných velkoplošných chráněných území. Zajímavé jsou také pohledy na vývoj a poslední změny v organizaci národních parků na Slovensku. Tak, jak je popisován Rastislavem Rybaničem průběh schvalování a začátek aplikace reformy Slovenských národních parků s organizovaným  odporem části lesnické a myslivecké veřejnosti využívající i dezinterpretaci návrhů na ochranu přírody v národních parcích, můžeme vidět i určitou paralelu v situaci kolem návrhů národního parku Křivoklátsko v posledních 15 letech.

Příjemné čtení a kritické přemýšlení o budoucnosti ochrany přírody a krajiny ve velkoplošných chráněných územích v ČR Vám přeje

Jaroslav Obermajer

 

PDF článku ke stažení Poslat emailem Vytisknout

Diskuze:

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.